Dohrana
- Mihaela
- Nov 23, 2018
- 3 min read

Prema novim smjernicama, na početku dohrane možete početi s bilo kojim sezonskim voćem i povrćem. Moje obje kćeri bile su isključivo dojene do nekih 5,5 mjeseci, a onda smo počele s dohranom. Ovo su neki moji savjeti.
Svako godišnje doba ima sezonskih namirnica tako da nije potrebno unaprijed smrzavati voće i povrće, ali ako imate domaće namirnice i želite ih zamrznuti, možete i tako. Rok trajanja zamrznutih namirnica je 6-12 mjeseci. Neko povrće, poput tikvica, mrkve, celera i poriluka možete zamrznuti bez blanširanja, samo ih narežete na kockice ili naribate, stavite u vrećice za zamrzavanje (ja koristim Ikeine, odlične su mi) i smrznete. Drugo povrće, kao na primjer korabicu, mahune, brokulu i karfiol ipak je potrebno blanširati par minuta pa zamrznuti. Cikla se kuha cijela u kori, također ju možete ohladiti, oguliti, narezati i zamrznuti. Voće nije potrebno prethodno kuhati za zamrzavanje.
Ja sam počela sa sezonskim voćem i povrćem. Ovoga puta, godišnje doba bilo je jesen, počeli smo s jabukom, koju sam ogulila i skuhala u malo vode i izblendala. Za razrjeđivanje dodati vodu u kojoj se kuhala. Zatim sam na isti način uvela krušku. Pa tikvicu, koju isto skuhate u malo vode, izblendate i dodate malo maslinovog ulja. Sol se ne dodaje do prve djetetove godine. Nakon tikvice, uvela sam batat i muškatnu tikvu, korabicu, a kasnije i ciklu i luk.
Paralelno sam uvodila i žitarice. Bilo bi bolje koristiti cjelovite žitarice, ali ja sam koristila instant (jer je brže i jednostavnije) i to proso, rižine pahuljice, mješavinu žitarica i palentu.
Od voća sam nastavila s bananom, a ako vam beba ima problema sa stolicom, možete ponuditi i kašicu od šljive. Šljiva i kruška otvaraju. Od povrća sam još uvela i krumpir i brokulu. Svaku novo uvedenu namirnicu možete miješati sa već uvedenima.
Najbolje je uvoditi svaku namirnicu po dva do tri dana, pogotovo alergene. Alergije se mogu manifestirati kao crvenio oko usta, licu ili tijelu, proljev ili gušenje, a reakcija se može javiti u razdoblju do 72 sata od konzumiranja namirnice ( jako opasne reakcije javljaju se odmah).
Nakon uvođenja voća, povrća i žitarica, došlo je na red i meso. Počela sam s piletinom. Prvo sam skuhala pileću juhicu sa svim povrćem koje smo probali (bez soli). Tu sam uvela i začine poput peršina i celera. Izblendala sam dio povrća (mrkvu, krumpir i korabu) i dodala juhice. Drugi dan sam dodala i meso s povrćem. Meso se u pravilu daje svaki drugi ili treći dan. Možete uvesti bebi i griz kuhan u pilećoj juhi. Nakon piletine, možete uvesti i teletinu.
Riba se uvodi tri puta tjedno, počinje se s bijelom ribom, princip je isti kao s piletinom. Prvo juhica s povrćem pa kombinacija ribe s povrćem.
Kao pomoć pri uvođenju dohrane, s prvim djetetom koristila sam aplikaciju Bebin kalendar dohrane, u kojoj možete pronaći i recepte, a i redoslijed namirnica za uvođenje, bar okvirno.
Što se broja obroka tiče, dok sam uvodila namirnice, postepeno se i povećavala količina koju je beba mogla pojesti. Svaki puta sam nakon obroka bebi ponudila i dojenje, koje je nakon nekog vremena počela odbijati. Kada više nije htjela dojiti nakon obroka, smatrala sam da je uveden cjelovit obrok i nakon nekog vremena smo prešle na uvođenje drugog obroka. Prvi je bio jutarnji, nakon prvog dnevnog spavanja (voćno-žitni), nakon toga je bio mliječni obrok (dojenje), pa sam počela uvoditi ručak. Trenutno sam s drugom kćeri još na ručku i još ga nije u potpunosti prihvatila kao cjelovit obrok. Kada ga prihvati, nakon ručka će opet biti mliječni obrok ( dojenje), pa ćemo uvoditi večeru. Razmaci ovise od djeteta do djeteta. Moje obje imaju po dva, dva i pol sata razmaka među obrocima.
Nakon 7 mjeseci, osim maslinovog ulja, uvela sam i maslac, a sa 8 mjeseci i jogurt.
Jaje sam uvela sa oko 10 mjeseci, miješala sam kuhani žumanjak ( prvo osminu, pa četvrt, pa pola i na kraju cijelo) sa uvedenim povrćem. Do godinu dana potrebno je uvesti cijelo jaje. Ispočetka tvrdo kuhano, a kasnije može i omlet ili palačinke. S godinu dana možete uvesti i kravlje mlijeko.
Paralelno s početkom dohrane, nudila sam curama i vodu, prvo na žličicu, a onda i na bočicu. Možete nuditi i prirodne sokove i čajeve, ja nisam pa nemam iskustva na tom polju.
Neke recepte moći ćete pronaći na postu Recepti uskoro.
Comments