top of page
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Pinterest Icon

Eterična ulja i djeca

  • Mihaela
  • Nov 28, 2018
  • 2 min read


Sve više mama odlučuje se za prirodan način podizanja imuniteta i liječenja prehlada kod djece, a jedan od takvih načina je korištenje eteričnih ulja i difuzera. Stoga se mnogi s pravom pitaju koliko i jesu li eterična ulja sigurna za djecu? Odgovor je da, ako se pravilno koriste.

I ja razmišljam o kupnji difuzera pa sam malo istražila korisne informacije prije nego što se odlučim. Korištenje ulja putem difuzera je najsigurniji način korištenja eteričnih ulja zbog omjera razrijeđenog ulja u odnosu na ukupan volumen prostorije. Difuzeri raspršuju eterična ulja u prostor u obliku sitnih kapljica, kao izmaglicu. Na taj način sitne kapljice prodiru do alveola u plućima i time se pospješuje ljekovitost eteričnog ulja.

Ukoliko koristite difuzer u blizini djece, najvažnije je paziti na sljedeće: vrstu difuzera, koliko vremena je uključen i koje eterično ulje koristite.

Difuzeri mogu biti pasivni ili aktivni. U pasivne difuzere ubrajamo aroma lampice za eterična ulja u koje se ukapa par kapi ulja u vodu na vrhu, a ispod se zapali svjećica. Aktivni uključuju ultrazvučne difuzere i nebulizatore. Ultrazvučni raspršuju ulja putem ultrazvuka, a nebulizatori stvaraju sitne kapljice tako što raspuhuju zrak u tankim cjevčicama.

Teško je sa sigurnošću reći koliko je sigurno koristiti eterična ulja sa novorođenčadi (0-6 mjeseci) jer nema istraživanja na tako malim bebama. Iako su neka eterična ulja poput kamilice i lavande navedena kao „sigurna“ ulja za bebe, svejedno bi bilo dobro pričekati dok beba ne napuni bar 6 mjeseci starosti prije početka upotrebe difuzera. Od djetetove druge godine nadalje, broj ulja koje je sigurno koristiti se povećava. Ako planirate koristiti eterična ulja od djetetovog 6. mjeseca do 2. godine, najbolje ih je koristiti samo za posebne svrhe (npr. bolest ili problemi sa spavanjem) i u kratkim vremenskim intervalima. Potrebno je izbjegavati ulja bogata mentolom i 1,8 cineolom (npr menta, eukaliptus ili ružmarin).

Ulja koja se smatraju sigurnima za korištenje u difuzorima kod djece od 2. godine do 10. godine su citrusna ulja (mandarina, limun, grejp, bergamot), tamjan, đumbir, čajevac i pachouli. Ukoliko vas zanimaju i neka druga ulja koja biste mogli koristiti, više pročitajte na blogu blog.planttherapy.com. Nakon djetetove 10. godine, smatra se da je sigurno upotrebljavati sva ulja kao i za odrasle.

Kada su djeca u pitanju, preporučuje se upotreba ultrazvučnih difuzera, i to maksimalno 30-60 minuta, nakon čega je potrebno napraviti pauzu od sat vremena. Ne preporučuje se svakodnevna upotreba osim ako su doze jako niske (nekoliko kapi ulja na dan).

Ukoliko se odlučite za kupnju ultrazvučnog difuzera, potrebno ga je i pravilno održavati, tj. očistiti od kamenca. Može se staviti dvije žličice limunske kiseline na 1 dcl vode i pustiti da djeluje 20-ak minuta, a nakon toga isprati vodom. Masni film od ulja uklanja se etanolom: etanol se stavi u difuzer i miješanjem ispere.

Ultrazvučni difuzeri nisu isto što i ovlaživači zraka, ali ako se u njih stavi samo voda, mogu djelovati kao ovlaživač za manje prostore.

Ako se pravilno koriste, eterična ulja mogu pomoći djeci sa problemima sa spavanjem, probavom, prehladama, astmom ili alergijom. Mogu se čak koristiti i za posjekotine ili kao prirodna sredstva protiv insekata. Pravilno razrijeđena mogu se nanositi i na kožu, a neka se mogu čak i konzumirati oralnim putem.

U svakom slučaju, ako se odlučite za kupnju difuzera i ulja za dijete, nadam se da su vam ovi savjeti bar malo pomogli.

 
 
 

Comments


© 2023 by Lovely Little Things. Proudly created with Wix.com

JOIN MY MAILING LIST

bottom of page