Inhalatori
- Mihaela
- Nov 29, 2018
- 3 min read
Kao što sam već rekla, kad sam prvi puta bila trudna, prijateljica mi je rekla da moram nabaviti inhalator za bebu jer će mi biti jako koristan. Tada nisam uopće znala što su to inhalatori, ali pretpostavljala sam da se radi o uređajima za inhalaciju. Toplu, jer sam samo za takvu znala. Ali bila sam u krivu.
Inhalatori su uređaji za hladno inhaliranje, stvaraju aerosol (kapljice hladne pare) koji djeluje ciljano na sluznicu i pomaže kod prehlada i kašlja.
Postoje dvije vrste inhalatora - kompresorski i ultrazvučni. Osnovna je razlika vrijeme inhalacije ( kompresorski 10-15 min, a ultrazvučni 5 min) i to što je ultrazvučni tiši od kompresorskog ( ja sam inhalirala svoju bebu od 7 mjeseci dok je spavala sa kompresorskim i nije se probudila, iako se čuje). I ako kupujete inhalator, obavezno kupite i fiziološku otopinu, špricu i iglu.
Ja imam Omron Comp Air NE-C28P tako da ću samo njega recenzirati. Može se koristiti i za odrasle i za djecu. U kompletu dolaze dvije maskice za inhalaciju, jedna za odrasle, a druga za djecu. Pošto imam dvoje djece, naručila sam još jednu dječju maskicu ( možete ih kupiti u Hospitaliji ili u vašoj ljekarni kažete da vam naruče) jer se obično inhaliraju jedna za drugom, pa ne moram sterilizirati svaki put. Inače sam prokuhala maskicu i inhalacijski komplet prije prve uporabe, i prokuham svaki puta kada ga ne koristim duže vrijeme. Potrebno ga je sterilizirati i ako ga koriste više od jedne osobe.
Na samom inhalacijskom kompletu ima oznaka 3 ili 5 ml, koliko možete staviti fiziološke otopine za inhalaciju. Za bebu sam stavljala 2 ml, a za stariju 3ml. Postoji opcija i stavljanja lijeka u fiziološku, što sam nažalost s mlađom već isprobala, najbolje je kupiti inzulinsku špricu, da možete pravilno dozirati lijek, npr. ja sam trebala u 2ml fiziološke staviti 0,2 ml lijeka. Također možete kupiti i malo jaču fiziološku u ljekarni, 3 postotnu, za jača začepljenja i kašalj. Ja sam dvaput dnevno inhalirala s tom jačom, a dva puta sa običnom. Stvarno pomaže. Nakon inhaliranja dosta sekreta izađe iz nosa, a suhi kašalj postane produktivni. Ja sam jako zadovoljna svojim Omron kompresorskim inhalatorom, cijena je oko 600 kn, a navodno se jako rijetko kvare, a garancija je 3 godine.
Postoje i inhalatori koji imaju oblik igračaka (npr pingvin) kako bi ih djeca lakše prihvatila i kako bi ih bilo lakše animirati za inhalaciju. Obično, kad shvate da ništa ne boli, i da je čak ugodno, ne bune se. Ja obično pustim jednu Peppu Pig epizodu :) Ako vam se dijete jako buni i neće se inhalirati, uvijek ga možete pokušati inhalirati dok spava. Za to su možda bolji ultrazvučni inhalatori jer podržavaju inhaliranje u svim položajima ( kod kompresorskog se dozirna posuda mora držati uspravno da se ne prolije fiziološka), bešumni su i na baterije.
Općenito govoreći, prednosti korištenja inhalatora su to što lijek ulazi duboko u dišni sustav, vlaži disne puteve i time omekšava sekret i smanjuje nadraženost grla.
Uvijek kombiniram inhaliranje sa ispiranjem nosa špricom i aspiracijom usisavanjem, ali o tome u nekom drugom postu.
I za kraj, nemojte biti lijeni čistiti nos i inhalirati se više puta dnevno kad je dijete bolesno, jer začepljen nos vrlo često dovodi do upale uha. Evo, ja sam liječila mlađu zadnjih dva tjedna, misleći kako starija zna ispuhati nos pa joj ne moram toliko ispirati i inhalirati ju, i nažalost smo završili s upalom uha.

Comments