Probiotici za bebe i djecu
- Mihaela
- Jan 5, 2019
- 3 min read
Moram priznati da nisam bila upoznata s probioticima prije prve trudnoće. Tek kada sam pripremala "kućnu ljekarnu" za bebu i propitkivala svoje prijateljice koje su već bile iskusne mame što kupiti, savjet koji sam često dobila bio je: kupi probiotik ako će ti beba imati grčeve. Savjetovali su mi Biogaiu ili Wayu. Znala sam da probiotici nisu štetni, i nakon savjetovanja s pedijatricom na pregledu bebe s mjesec dana, dala je zeleno svjetlo probiotičkim kapima za probavu i grčeve. Kupila sam Biogaiu, što se kasnije ispostavilo odličnim izborom za moju kćer.
Sada ju koristim i s mlađom, doza je 5 kapi dnevno. U prvim mjesecima u žličici sam pomiješala 5 kapi s malo izdojenog mlijeka i tako im davala, a kasnije sam davala samo kapi u žličici. Treba samo protresti bočicu nekoliko sekundi prije kapanja i paziti da se kapi ne dodaju u previše toplu tekućinu ili hranu kako se bakterije ne bi oštetile. Čuvaju se na temperaturi do 25 stupnjeva Celsiusa.
Što su uopće probiotici? Probiotici su „dobre bakterije“ koje nastanjuju našu crijevnu floru i imaju ključnu ulogu u izgradnji imuniteta. Najpoznatije vrste probiotika su: lactobacillus, bifidobacterium, streptococcus i saccharomyces boulardi. Probiotici se najčešće koriste kod proljeva ili zatvora, alergija, smanjenja refluksa ili grčeva i nadutosti kod beba.
Ako vam beba nema nekih posebnih razloga zašto biste joj davali probiotik u obliku dodatka prehrani, nemojte! Možete bebu opskrbiti probioticima jednostavno – dojenjem! Nedavna istraživanja su pokazala da majčino mlijeko sadrži probiotike – bifidobakterije koje pozitivno utječu na crijevnu floru i pomažu kod razvoja zdravog imuniteta kod beba. Zato se preporučuje korištenje adaptiranog mlijeka koje sadrži bifidobakterije kod beba koje nisu dojene.
Ako ne želite koristiti probiotike kao dodatke prehrani, kod starije djece ih možete unositi i putem hrane. Namirnice bogate probioticima su: jogurt, neki sirevi poput mozzarele i gaude, kiseli kupus, kefir, kiseli krastavci i fermentirano povrće.
Za zdrav mikrobiom potrebni su vam i probiotici i prebiotici. Prebiotici su „hrana“ za probiotike, a nalaze se u sastavu ugljikohidrata i hrani poput češnjaka, luka, poriluka, lisnatog zelenog povrća, šparogama, mahunarkama i bananama.
Ali, ako vam dijete ima problema s grčevima ili proljevom, trebali biste povećati broj dobrih bakterija kroz probiotik kao dodatak prehrani.
Kako odabrati odgovarajući probiotik za svoje dijete? Sljedeći put kada kupujete probiotik pročitajte na pakiranju o kojoj se vrsti bakterija radi. Bifidobakterije su korisne kod alergija i smanjuju upale. Ako vam je potreban probiotik uz antibiotik, najkorisniji su oni koji sadrže lactobacillus ili saccharomyces boulardi bakterije. Kod proljeva je djelotvorno nekoliko vrsta probiotika: lactobacillus, bifidobacterium i saccharomyces boulardi.
Kod kolika i grčeva pomažu lactobacillus reuteri bakterije, vrsta koja se nalazi u probiotiku Biogaia. Osim kod kolika, korisna je i kod proljeva, posebno kod rota virusa. Istraživanja su pokazala da su se djeca koja su uzimala lactobacillus reuteri probiotik puno brže oporavila od rota virusa od drugih.
Postoje i probiotici širokog spektra, koji sadrže više sojeva bakterija.
Važno je napomenuti da se, ako vam dijete ima alergiju na mlijeko ili ne podnosi laktozu, ne preporučuje uzimati probiotik koji sadrži laktobacile.
Doziranje je obično istaknuto na pakiranju i mjeri se pomoću CFU jedinica (colony forming units). Označuju broj aktivnih kultura kod probiotika i obično je u milijardama (engl. billion). Oko dnevnog unosa CFU možete se konzultirati i s pedijatrom.
Dakle, kriteriji za kupovinu odgovarajućeg probiotika za vašu bebu ili dijete su sljedeći: vrsta probiotika, CFU i eventualno, način uzimanja – ako se radi o bebi kapi, za starije dijete može i prašak ili čokoladica.
Uz sve gore navedeno o probioticima, možda nećete odmah primijetiti rezultate kad ih počnete koristiti. Kod probiotika je problem što se radi o broju i vrsti dobrih bakterija u crijevnoj flori pojedinca koji se kod svake osobe razlikuju, a faktori koji na njih utječu su brojni (uzimanje antibiotika, prehrana…). Drugi razlozi zašto probiotici možda ne djeluju mogu biti neredovito uzimanje, jer je potrebno neko vrijeme da bakterije koloniziraju crijeva; ili jednostavno ne uzimanje odgovarajuće vrste probiotika.
U svakom slučaju, kada beba počne s dohranom, korisno joj je davati namirnice bogate ne samo probioticima, nego i prebioticima, kako bi se dobre bakterije zadržale i održale u organizmu.
Comments