top of page
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Pinterest Icon

Temperatura kod beba i djece

  • Mihaela
  • Dec 21, 2018
  • 3 min read

U ovo doba viroza i prehlada, mislim da je korisno pozabaviti se temom temperature. Naravno ona nije uzrok bolesti, već posljedica, a najopasnija je kada se javlja kod beba do tri mjeseca jer u toj dobi može biti znak težih infekcija i potrebno je svakako javiti se liječniku. Kod beba starijih od tri mjeseca i djece, liječniku se obično treba javiti ako je temperatura vrlo visoka (40 stupnjeva), popraćena treskavicom i ako je dijete lošeg općeg stanja. U svim ostalim slučajevima, preporučuje se snižavanje temperature kod kuće, lijekovima ili rashlađivanjem djeteta.




Ono što najviše muči nove mame je koji toplomjer odabrati i kako najbrže i najpreciznije izmjeriti djetetovu temperaturu, posebice kroz noć, bez nepotrebnog razbuđivanja i razdraživanja djeteta. Najbrži toplomjeri su digitalni, iako često nisu i najprecizniji. Osobno sam potrošila dosta novaca na toplomjere dok nisam bila zadovoljna, a trenutno koristim Braun Thermoscan digitalni toplomjer za uho s kojim sam zasad vrlo zadovoljna. Živin toplomjer je najprecizniji, ali više nije dostupan u ljekarnama, zamijenio ga je alkoholni, a potrebno je otprilike 10 minuta mjerenja što ponekad nije lako izvesti. Kada dijete malo poraste, definitivno preporučujem takav toplomjer i to obavezno s drškom za protresanje, jer se kod alkoholnog toplomjera nakon mjerenja temperature tekućina teško vraća na donju granicu temperature. Dok nisam nabavila Braunov toplomjer za uho, noću bi najprije izmjerila temperaturu trakicom za temperaturu koja se prisloni na čelo i na njoj se prikaže temperatura mijenjanjem boja ovisno o visini temperature. Nije precizna, ali dovoljno je da pokaže je li temperatura normalna, povišena ili visoka. Ukoliko bi temperatura bila visoka, izmjerila bih ju toplomjerom i započela sa snižavanjem.






Kod beba i djece do godinu dana najpreciznije je mjeriti temperaturu rektalno (u guzi), a vršak toplomjera se drži u guzi dokle god temperatura raste. Toplomjer kojeg sam pronašla da najbrže očitava temperaturu rektalno je Gerathermov digitalni toplomjer za takvo mjerenje, a očitava temperaturu unutar 10 sekundi.



Normalna temperatura mjerena rektalno je oko 37,5 stupnjeva Celzijusevih, a pod rukom do 37.

Ako snižavate temperaturu ljekovima, primjenjuje se paracetamol ili ibuprofen u obliku čepića ili sirupa. Meni osobno je bilo lakše koristiti čepiće dok je beba manja, a od otprilike godine dana započela sam sa sirupima, iako je to stvar izbora. Isto tako, treba paziti da beba ne pokaka čepić do bar 20 minuta nakon primjene. I paracetmol i ibuprofen doziraju se bebama i djeci prema kilaži, paracetamol svaka 4 sata, a ibuprofen svakih 6, a kod tvrdokornih vrućica, moguće je i kombiniranje oba lijeka.

Prema tablicama koje smo dobili od pedijatrice za doziranje paracetamola i ibuprofena, čepići se doziraju na sljedeći način:

PARACETAMOL čepići (120mg) -

4-5 kg - 1/2 čepića

5-7 kg - 2/3 čepića

7-8 kg - 3/4 čepića

8-10 kg - 1 čepić

PARACETAMOL čepići (150mg)

10-13 kg - 1 čepić

13-14 kg - 1 i 1/3 čepića

15-16 kg - 1 i 1/2 čepića

IBUPROFEN čepići (125 mg)

10-13 kg - 3/4 čepića

13-14 kg - 1 čepić

15 - 16 kg - 1 i 1/4 čepića

Za doziranje sirupa sam koristila ovu tablicu prema kilaži.



Najbolje je uvijek kod kuće imati lijekove za snižavanje temperature, tako da ih možete uvrstiti u svoju kućnu ljekarnu čim beba dođe iz rodilišta.

Osim farmakološkim metodama, temperaturu možemo snižavati i fizičkim metodama, prvenstveno rashlađivanjem. Dijete je potrebno što laganije obući, a prostoriju u kojoj boravi rashladiti. Dr Jovančević preporučuje napuniti kadicu s vodom temperature oko 37 stupnjeva Celzijusa i pustiti da se dijete u njoj igra oko dvadeset minuta. Tako će se voda postepeno hladiti. Možete i omotati dijete u ručnik namočen u vodu sobne temperature i povremeno ga mijenjati. Naše mame i bake često spominju alkohol za snižavanje temperature, ali on se ne preporučuje jer naglo ohladi površinu kože i suzi krvne žile pa je daljni učinak hlađenja slab, a dio alkohola prodire kroz djetetovu kožu i udisanjem para.

Kao mjerilo za snižavanje temperature može vam poslužiti i ponašanje djeteta, na primjer ako je dijete klonulo i ne pije dovoljno tekućine, možete snižavati temperaturu prije nego kod djeteta koje je veselo i igra se. Uzimanje dovoljno tekućine je jako bitno kod djeteta s temperaturom, dok je hrana u ovom slučaju manje bitna, iako se mnogo puta roditelji brinu što im dijete ne jede. Ako se radi o bebi koja doji,što češće je potrebno dojiti, a kod starije djece nuditi što više vode, čajeva, prirodnih sokova i juha. Osim hidracije, bitno je i djetetu osigurati što više odmora. Naravno da se ne očekuje da toddler leži u krevetu cijeli dan, ali probajte ga animirati "mirnijim" aktivnostima poput čitanja slikovnica, bojanja ili slaganja legića. Trebalo bi proći barem 24 sata bez temperature da se dijete smatra zdravim, iako u zadnje vrijeme ima svakakvih viroza pa je moguće da dijete nema temperaturu cijeli dan ili čak i dva pa se opet vrati.

U svakom slučaju, ako imate bilo kakvih nedoumica vezanih uz temperaturu ili niste sigurni što vam je činiti, najbolje je nazvati vašeg pedijatra ili dežurnog liječnika.


 
 
 

Commentaires


© 2023 by Lovely Little Things. Proudly created with Wix.com

JOIN MY MAILING LIST

bottom of page